Hrvatsko društvo za kontrolu bez razaranja (HDKBR) je institucija s pedesetogodišnjom tradicijom koja okuplja vrhunske NDT stručnjake i predavače te neprekinuto od 2004. godine održava svoj status akreditirane institucije za certifikaciju osoba za nerazorna ispitivanja prema normi HRN EN ISO 9712:2012, dodijeljen od strane Hrvatske akreditacijske agencije.
Naši certifikati priznati su diljem svijeta, što jamči multilateralni sporazum potpisan sa Svjetskom i Europskom federacijom za nerazorna ispitivanja (EFNDT i ICNDT).
Članom tih respektabilnih organizacija može postati samo jedno nacionalno društvo, a to je u Hrvatskoj upravo HDKBR.
Jedan od rezultata dugogodišnjeg iskustva i aktivnog djelovanja u međunarodnim razmjerima predsjednice HDKBR-a, prof.dr.sc. Vjere Krstelj, je njeno proglašenje predsjednicom EFNDT-a 2009. godine na mandat od 4 godine, dok 2015. godine HDKBR-ov uspjeh i kvaliteta dobivaju daljnji uzlet kada direktor HDKBR-a mr. sc. Miro Džapo, dipl. ing., postaje članom Upravnog odbora EFNDT-a.
HDKBR svojim polaznicima tečajeva jamči ne samo kvalitetu usvojenog znanja i vjerodostojne certifikate, već im i omogućava put u međunarodno NDT društvo u kojem je HDKBR garancija profesionalnosti i naziv koji otvara vrata diljem NDT svijeta.
Da biste se uspješno prijavili, potrebno je ispuniti i ovjeriti Prijavu za obrazovanje, Prijavu za certifikaciju, Potvrdu o radnom iskustvu i Potvrdu o očnom pregledu, a predlošci tih obrazaca nalaze se na početnoj stranici HDKBR-a.
Iznimno za tečaj Radiografske kontrole, potrebno je dostaviti i svjedodžbu o položenoj dopunskoj izobrazbi o rendgenskim uređajima i zatvorenim radioaktivnim izvorima koji se koriste pri nerazornim ispitivanjima (u Zagrebu tu izobrazbu provodi Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost) te svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti radnika za rad u području izloženosti ionizirajućih zračenja.
Obrasci se prvo šalju elektroničkom poštom Tajništvu HDKBR-a, a nakon prihvaćanja istih, potrebno je dostaviti originale, najkasnije na dan početka tečaja.
Očni pregled vrijedi godinu dana.
To ovisi o metodi za koju se prijavljujete. Točan broj mjeseci radnog iskustva koji trebate imate za pojedini stupanj možete pronaći u dokumentu Opći uvjeti kvalifikacije i certifikacije osoba za područje nerazornih ispitivanja koji se nalazi pod izbornikom Dokumenti.
Možete ako se radi o tečaju površinskih metoda (VT, PT, MT), dok isto za volumetrijske metode (RT, UT) nije primjenjivo.
Tečajevi u HDKBR-u najčešće počinju ponedjeljkom, a rok za podnošenje prijavnih obrazaca je najkasnije u četvrtak prethodni tjedan.
HDKBR priznaje certifikate izdane od svih međunarodnih akreditiranih certifikacijskih ustanova te na temelju istih zadovoljavate kriterije za pristup drugom stupnju tečaja.
HDKBR ima potpisane multilateralne sporazume (MRA) s Europskom federacijom (EFNDT) i Svjetskom organizacijom za NDT (ICNDT), koji, između ostalog, jamče da su certifikati izdani od strane HDKBR-a priznati u svim državama čija su nacionalna društva potpisnici tih sporazuma.
Certifikati izdani od strane HDKBR-a priznati su u sljedećim državama:
Australija Austrija Belgija Bjelorusija Bosna i Hercegovina Brazil Bugarska Češka Danska Finska Francuska Grčka Indija Iran | Irska Italija Izrael Japan Južna Afrika Južna Koreja Kanada Kina Kolumbija Mađarska Malezija Nizozemska Norveška Njemačka | Poljska |
Da bi se izdao certifikat, mora biti zaprimljena uplata najkasnije po izdavanju računa, a ukoliko se trošak obrazovanja i certifikacije podmirio ranije, certifikat se može očekivati unutar dva tjedna.
HDKBR izdaje certifikate čija je valjanost 5 godina, nakon čega je potrebno administrativno produljenje ili, ako je prošlo 10 godina od polaganja ispita, kandidat treba pristupiti recertifikacijskom ispitu.
Dokumenti potrebni za postupak produljenja dostavljaju se do 6 mjeseci prije isteka valjanosti certifikata. Izuzetno, prema odluci HDKBR-a, dokumenti potrebni za postupak produljenja certifikata mogu se dostaviti na razmatranje u roku 12 mjeseci od isteka certifikata. Prekoračenjem ovoga roka, bez izuzetka, kandidat se upućuje na postupak recertifikacije.
Procedura je slična kao i za prijavljivanje na tečaj – ispunjeni i ovjereni obrasci šalju se u Tajništvo HDKBR-a elektroničkom poštom, a po odobrenju, originali se dostavljaju najkasnije na dan polaganja ispita.
Obrasci potrebni za recertifikaciju su Prijava za Certifikaciju, Potvrda o radnom iskustvu i Potvrda o očnom pregledu.
Kandidati mogu doći na bilo koji termin bilo kojeg ispita uz prethodnu pravovremenu najavu u Tajništvu.
Procedura je slična kao i za prijavljivanje na tečaj – ispunjeni i ovjereni obrasci šalju se u Tajništvo HDKBR-a elektroničkom poštom, a po odobrenju, originali se dostavljaju poštom ili osobno.
Obrasci potrebni za administrativno produljenje su Prijava za certifikaciju, Potvrda o radnom iskustvu i Potvrda o očnom pregledu.
Certifikat se izdaje odmah nakon zaprimljenih originala obrazaca i podmirenog troška administrativnog produljenja.
Ako kandidat ne ostvari dovoljan broj bodova za prolazak na ispitu, ima pravo izaći ponovno na ispit nakon mjesec dana i to bez dodatne papirologije ili troškova.
Uobičajeno pravilo HDKBR-a je da duplikat certifikata izdaje samo u iznimnim slučajevima i to nakon odobravanja pismene zamolbe u kojoj jasno moraju biti navedeni razlozi zbog kojih se traži izdavanje još jednog originala.
Stupanj 1
Osoba s certifikatom 1. stupnja dokazala je sposobnost za provedbu nerazornih ispitivanja prema pisanoj uputi i pod nadzorom osobe s certifikatom 2. ili 3. stupnja. U skladu s opsegom kompetentnosti definiranih na certifikatu, osobu s certifikatom 1. stupnja poslodavac još može ovlastiti za:
a) podešavanje opreme za nerazorna ispitivanja,
b) provođenje ispitivanja,
c) zapisivanje i klasificiranje rezultata u skladu s pisanim kriterijima,
d) izvještavanje o nalazima.
Osoba s certifikatom 1. stupnja nije odgovorna za izbor metode ili tehnike ispitivanja, niti za analizu rezultata ispitivanja.
Stupanj 2
Osoba s certifikatom 2. stupnja je dokazala sposobnost za provedbu nerazornih ispitivanja u skladu s postupkom nerazornog ispitivanja. U skladu s opsegom kompetentnosti definiranih na certifikatu, osobu s certifikatom 2. stupnja poslodavac može ovlastiti:
a) za odabir tehnike nerazornog ispitivanja u primjeni metode kojom se ispituje,
b) da odredi granice u primjeni ispitne metode,
c) da razradi upute nerazornih ispitivanja prilagođene stvarnim uvjetima ispitivanja u skladu s propisima, normama, specifikacijama i procedurama,
d) za podešavanje i provjeru opreme,
e) za provođenje i nadziranje ispitivanja,
f) za interpretiranje i procjenu rezultata u skladu s normama, propisima, specifikacijama ili procedurama,
g) za provođenje i nadzor svih aktivnosti osoba s certifikatom 1. i 2. stupnja,
h) da uvježbava i vodi osobe s certifikatom 1. i 2. stupnja,
i) da izvještava o nalazima nerazornih ispitivanja.
Stupanj 3
Osoba s certifikatom 3. stupnja je dokazala sposobnost provedbe i nadzora postupaka nerazornih ispitivanja za metodu za koju je certificirana. Osoba s certifikatom 3. stupnja dokazala je:
a) sposobnost vrednovanja i analize rezultata ispitivanja s obzirom na norme, propise i specifikacije,
b) dostatna praktična znanja o primijenjenim materijalima, proizvodnji, procesu i tehnologiji
proizvoda u odabiru metode nerazornih ispitivanja, razradu tehnike nerazornih ispitivanja i
sudjelovati u razradi kriterija prihvatljivosti kada oni nisu određeni/dostupni,
c) opće spoznaje o drugim metodama nerazornih ispitivanja.
HDKBR-ovim članom možete postati individualno ili kolektivno, kao tvrtka, a svim tvrtkama članicama odobravamo popust od 20 % na cijene tečajeva bez obzira o kojoj se metodi radi ili broju djelatnika koje bi prijavili na tečaj.
Popust se ne odnosi na administrativna produljenja i recertifikacijske ispite.
Kandidatima koji sami podmiruju trošak izlazimo u susret i nudimo im mogućnost obročnog plaćanja po dogovoru.